Parlament bude projednávat návrh novely zákona zavádějící povinné zálohy na vybrané nápojové obaly z PET láhví a plechovek. K tomu nás vedou poměrně vysoce nastavené požadavky na úrovni EU, jak na vysbírání minimálního počtu nápojových obalů, tak na minimální obsah recyklovaného materiálu v nově produkovaných nápojových obalech. Jak by měl systém fungovat a jak to ovlivní spotřebitele, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz Kryštof Kruliš, předseda Spotřebitelského fóra.
Nápojové obaly tvoří jen část odpadu, ale přesto se jim nyní věnuje velká pozornost. Čím si to vysvětlujete?
Je to dáno hlavně tím, že jde o obaly rychloobrátkového zboží, takže jejich celkové objemy nejsou zanedbatelné. Navíc jde o výrobky, které se hodí k tomu brát je s sebou na cesty, a proto je také častěji jako odpadky najdeme někde odhozené. To také může být hlavní důvod, proč míru jejich sběru sledovat odděleně od ostatního odpadu a uvažovat pro tuto oblast o zavedení systému, který by míru třídění vylepšil.
Česko má v Evropě pověst lídra ve třídění odpadu. Jak si stojíme konkrétně u nápojových obalů?
U PET láhví si vedeme opravdu dobře a patříme mezi evropskou špičku. Nutné je ale poznamenat, že nejde jen o množství nasbíraných kusů, ale o to, kolik se jich reálně dostane k recyklaci. Tam máme stále rezervy. Obdobně jako ve třídění plechovek. Naše výsledky v této oblasti ovlivnilo to, že jsme začali později budovat infrastrukturu pro třídění kovů. Výsledkem je, že u hliníkových obalů, jako jsou právě plechovky, zaostáváme.
Celý článek zde: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/zalohovani-napojovych-obalu.A241203_135942_viteze_fr