Tisková zpráva: Praha se s ratingem BBB dostala na prestižní devatenácté místo v celosvětovém žebříčku chytrých měst

Praha 3.10. 2019

Praha se s ratingem BBB dostala na prestižní devatenácté místo v celosvětovém žebříčku chytrých měst

Zapsaný ústav Spotřebitelské fórum coby odborný spolupracující partner za Českou republiku, švýcarský institut IMD a Univerzita Technologie a Designu v Singapuru (SUTD), dnes společně zveřejnily výsledky prvního ročníku unikátního žebříčku 102 světových měst, který jako jediný nabízí globální srovnání měst na základě vnímání jejich občanů.

Status globálně uznávaného chytrého města je v dnešní době zásadní pro přilákání talentů a investic. Smart City Index se tak stává nezbytným doplněním tradičního žebříčku konkurenceschopnosti, jenž institut IMD vydává již tři desetiletí. Česká republika se v něm letos umístila na celkovém 33. místě. Celkovou 37. příčku pak naše ekonomika obsadila v indexu IMD digitální konkurenceschopnosti, který byl zveřejněn koncem září 2019.

Žebříček bude celosvětově přístupný od 3. 10. 2019 10:00 CELČ na: https://www.imd.org/smart-city-observatory/smart-city-index/.

Švýcarské IMD a Singapurská univerzita SUTD v žebříčku vychází z toho, jak dané město vnímají jeho občané, kteří v něm žijí a pracují. Je založen na technologických a ekonomických aspektech, které jsou kombinovány s „lidskou dimenzí“ zohledňující kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

Na nejlepší rating AAA dosáhl jen Singapur a Curych. Druhé nejlepší hodnocení AA získala tři města, Oslo, Ženeva a Kodaň. Do první světové desítky se vedle prvního Singapuru dostala již jen tři neevropská města, a to Novozélandský Auckland na celkové šesté příčce a sedmá Tchaj-pej. Nejlépe hodnocené město amerického kontinentu je San Francisco na dvanáctém místě. Druhé desítce pak dominují města z Kanady, Vancouver (13.), Toronto (15.) a Montreal (16.).

„Výtečné místo v globálním srovnání obsadila Praha. S ratingem BBB obsadila celkovou 19. příčku hned za Vídní a Boloňou a o jednu pozici předstihla dvacátý Londýn.“ uvádí Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje. Rating BBB nebo vyšší má ve Smart City indexu 2019 jen 39 měst světa. Nepočítáme-li Berlín na 39. pozici je dalším městem z bývalého východního bloku v žebříčku až Varšava s ratingem B na 61. pozici. Krakov je na 69. pozici s ratingem CCC a Budapešť (83.) a Bratislava (84.) mají rating CC.

V kategorii zdraví a bezpečnosti se Praha drží mírně nad průměrem. Kladné body ve srovnání s globální konkurencí získává za bezpečnost, která jinak řadu velkých měst spíše sráží. Na průměr se Praha v této kategorii dostává pouze v otázce znečištění ovzduší. V dopravě jsou v Praze kladné body za kvalitu systému veřejné dopravy v zásadě smazávány výrazně podprůměrným řešením dopravní zácpy. V kategorii volnočasových aktivit Praha vynahrazuje  podprůměrné hodnocení zelených ploch alespoň bodově kulturním vyžitím, které je v globálním srovnání zcela na špičkové úrovni. Dominantní postavení v celosvětovém srovnání velkoměst má Praha v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělávání. Pouze na průměru je však v otázce přívětivosti k minoritám.

Dostupné bydlení, dopravní zácpy, korupce a znečištěné ovzduší považuje za přetrvávající problémy Prahy více než polovina účastníků šetření.

„Praha je z hlediska konkurenceschopnosti naší země zcela unikátní. V celkové konkurenceschopnosti se v žebříčku IMD naše ekonomika dlouhodobě pohybuje až v čtvrté desítce. Z hlediska parametrů kvality života má Praha mnohem konkurenceschopnější postavení.“ uzavírá Kruliš ze Spotřebitelského fóra.

Kontaktní osoba:

Kryštof Kruliš,

předseda správní rady Spotřebitelského fóra

info@spotrebitelskeforum.cz

Spotřebitelské fórum, z.ú. je otevřená nezisková platforma pro komunikaci mezi občany, občanskými sdruženími, firmami a státem. Propojujeme spotřebitelské organizace a firmy působící na domácím trhu s cílem hájit zájmy českých spotřebitelů zejména v oblastech jako je maloobchod, sdílená ekonomika, e-commerce, realitní trh nebo finanční služby. Další informace na: https://spotrebitelskeforum.cz/

Tisková zpráva ke stažení zde. 

Sdílejte